W dzisiejszych czasach edukacja małe go dziecka w znacznym stopniu opiera się na bodźcach wizualnych. Kolorowe ćwiczenia, przybory, rekwizyty skupiają uwagę dziecka głownie na wyglądzie zewnętrznym. Dziecko w swoich działaniach w znacznym stopniu angażuje zmysł wzroku. Natomiast zmysł słuchu bardzo rzadko wplatany jest w zabawy dydaktyczne. Nie twierdzę, że wcale, ale z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że zabaw dotyczących rozwijania percepcji słuchowej jest bardzo mało. Postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma moimi autorskimi zabawami. Mam nadzieję, że wykorzystacie je podczas zajęć.
ABY BYĆ NA BIEŻĄCO Z INSPIRACJAMI SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YOU TUBE
https://wejdz.do/METRISYouTube
1. ZABAWA: SZUKAJ DZWONECZKA
Nauczyciel lub wybrane dziecko przywiązuje sobie do stopy dzwoneczki na paskach. Uczestnicy zabawy siedzą na dywanie na obwodzie koła i mają zamknięte oczy. „Dzwoneczek” idzie powoli po sali i co krok dzwoni dzwoneczkiem. Wszystkie dzieci siedząc z zamkniętymi oczami wyciągają do przodu prawą lub lewą rękę i śledzą drogę „dzwoneczka” pokazując palcem wskazującym kierunek, z którego dobiega dźwięk. W pewnym momencie „dzwoneczek” zatrzymuje się, a dźwięk milknie. Przedszkolaki zatrzymują swoją rękę i trzymają ją w tej pozycji, a następnie otwierają oczy. Dzieci sprawdzają, czy ich paluszek wskazuje na dziecko, które ma przypięty do stopy dzwoneczek.
Zapraszam do oglądania filmu, tam pokazuję jak tą zabawę należy wykonać.
2. ZABAWA: Liczenie spadających śnieżynek
Przed rozpoczęciem zabawy należy przygotować pogniecioną gazetę oraz janczary i marakasy
Dzieci siadają na obwodzie koła i zamykają oczy. Nauczyciel jedną dłonią szeleści gazetą i w tym samym czasie drugą ręką gra na janczarach. Dzieci siedząc z zamkniętymi oczami uważnie liczą odgłosy. Gdy nauczyciel zagra kilka razy, dzieci otwierają oczy, a następnie podnoszą w górę odpowiedni kartonik z zapisaną cyfrą. Zabawę można powtórzyć, ale tym razem nauczyciel zamiast szeleścić gazetą, będzie delikatnie grał na marakasach.
Pobierz karty pracy: Śnieżynki
3. ZABAWA: Nasionka dla ptaszków
Przed rozpoczęciem zabawy należy przygotować pojemnik i różne nasionka.
Dzieci siedzą na dywanie w foremnym kole. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat dokarmiania ptaków zimą, ponieważ na dworze robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy. Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa. Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem.
Przebieg zabawy:
Dzieci siedzą na dywanie w foremnym kole. Nauczyciel wypełnia pojemnik różnymi nasionkami, które zostały przyniesione do przedszkola przez dzieci. Pojemnik wypełniamy tylko do połowy jego objętości. Spośród przedszkolaków wybieramy jedno dziecko, które będzie grało rolę głodnego ptaszka, szukającego pożywienia. Wybrany przedszkolak siada w środku koła i zamyka oczy. Podczas recytacji krótkiego wierszyka dziecko-ptaszek kładzie rączki na ramionkach i porusza nimi jakby fruwał. Pozostałe dzieci przekazują sobie z rąk do rąk pojemnik z nasionkami. Gdy recytacja dobiegnie końca, w sali musi być cichutko, i tylko jedna osoba, która w tym momencie trzyma pojemnik może poruszać nim wydając różne odgłosy. Dziecko-ptak nasłuchuje odgłosy dobiegające z otoczenia. W następnej kolejności wskazuje palcem miejsce, z którego dobiega odgłos. Po wykonaniu zadania przedszkolak otwiera oczy i sprawdza, czy we wskazanym miejscu jest pożywienie. Zabawę powtarzamy zmieniając dzieci, które pełnią rolę głodnych ptaszków.
ABY BYĆ NA BIEŻĄCO Z INSPIRACJAMI SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YOU TUBE
https://wejdz.do/METRISYouTube
POZDRAWIAM
I ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA INNYCH INSPIRACJI UMIESZCZONYCH NA MOIM BLOGU 🙂
Marzena Staniek