Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami? A może by go tak świętować nie tylko zjadaniem pączków, ale przy okazji kilkoma zabawami i innymi aktywnościami o pączkowej tematyce? Przedstawiam Wam zatem pomysły na zabawy z dziećmi z okazji dnia tłustego czwartku! Ostrzegam, będzie bardzo słodko 🙂

 

 

 

1. Zabawa sensoryczna: Pączkowe nadzienie (zmysł węchu)
Do zabawy należy przygotować olejki eteryczne lub sok z naturalnych owoców, pojemniczki z zakrętką, watę, różne owoce (sztuczne, prawdziwe lub kartoniki z rysunkami owoców)

 

Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel wkłada do pudełka watę, a następnie nasącza ją olejkiem lub sokiem owocowym. Dzieci siedzą przy stoliczkach. Nauczyciel kładzie na każdym stoliku jedno zapachowe pudełko oraz różne owoce (sztuczne, prawdziwe lub kartoniki z rysunkami owoców). Zabawa będzie polegała na rozpoznawaniu jakie nadzienie dodano do pączków. Wybrane dziecko ma na oczach zawiązaną chustkę. Przedszkolak siedzący obok będzie mu podawał pod nos pudełko zapachowe. Dziecko wącha pudełko, odgaduje nazwę owocu, który wydaje taki zapach, a  następnie dotyka różne owoce leżące na stoliku i próbuje odnaleźć odpowiedni. Gdy przedszkolak dokona wyboru, wówczas odsłania oczy i porównuje zapach z wyglądem owocu. Czy udało się wykonać to zadanie? Zabawę powtarzamy kilka razy, zmieniając dzieci, które będą wąchały pudełka.

 

2. Zabawa sensoryczna: Gdzie jest pączek (zmysł węchu)
Do zabawy należy przygotować olejki eteryczne lub sok z naturalnych owoców oraz papier śniadaniowy.
Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel zgniata papier śniadaniowy w kulkę, tak jakby w środku znajdował się pączek. Takich kulek powinno być cztery. Następnie nasącza olejkiem eterycznym tylko jedną z nich. Dzieci ustawiają się w kole. Do środka koła wchodzi czterech chętnych przedszkolaków. Nauczyciel wręcza wybranym dzieciom po jednej paczuszce z „pączkiem”. Dzieci chodzą w środku koła (blisko swoich kolegów), a w wyciągniętych do przodu dłoniach mają papierowe rekwizyty. Zadanie dzieci polega na „wywąchaniu” w którym opakowaniu znajduje się „pączek”. Zabawę możemy powtórzyć zmieniając dzieci, które krążą w środku koła.

 

3. Zabawa: Zawijanie faworków
Do zabawy należy przygotować wycięte z żółtego papieru prostokąty oraz papierowe talerzyki
Zabawa polega na zawijaniu papierowych faworków na czas (czy też chruścików – nazwa w zależności od danego regionu Polski). Przedszkolaki siedzą przy stoliczkach. Nauczyciel na środku każdego stolika rozsypuje „ciasto”, czyli papierowe żółte prostokąty. Najpierw należy pokazać wszystkim uczestnikom zabawy sposób, w jaki zawija się faworki, a jak już mamy pewność, że wszyscy potrafią to zrobić, to zaczynamy zabawę.
Wszyscy uczestnicy zabawy zwijają faworki i układają je na swoich talerzykach. Sposób zwijania to po prostu skręcenie ich na kokardkę. Można też je skręcać z kawałków gazet, będzie to łatwiejsze zwłaszcza dla młodszych dzieci. Sposób wykonania zabawy pokazałam w filmie. Gdy wszystkie faworki zostaną skręcone, wówczas każdy przedszkolak liczy, ile wykonał ciasteczek. Zwycięża to dziecko, które w danym stoliku przygotowało więcej smakołyków.

 

4. Zabawa relaksacyjna: Tłusty pączek
TEKST:
Był sobie mały, tłuściutki pączek.
Był okrąglutki i nie miał rączek.
Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę,
a w środku dziurkę na konfiturkę!

Dzieci siedzą na dywanie (jedno za drugim). Podczas recytacji wierszyka przedszkolaki wykonują masażyk na plecach swojego sąsiada.

Był sobie mały, tłuściutki pączek – rysujemy na plecach małe kółeczko
Był okrąglutki i nie miał rączek – rysujemy na plecach duże kółeczko
Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę – pocieramy dłonią o plecy
a w środku dziurkę na konfiturkę! – paluszkiem stukamy jeden raz w plecy

5. Zabawa z pokazywaniem: Tłusty pączek

TEKST:
Góra pączków, za tą górą,
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.
Dzieci stoją na obwodzie koła. Podczas recytacji wierszyka przedszkolaki wykonują opisane poniżej czynności:
Góra pączków – dzieci wspinają się na palce i unoszą wysoko ręce
za tą górą  – dzieci poruszają rączkami w taki sposób, jakby odgarniały chmury
tłuste placki z konfiturą  –  dzieci pocierają dłonią o dłoń
za plackami misa chrustu – dzieci pokazują dużą miskę
bo to dzisiaj są zapusty –  wszyscy oblizują się i klepią po brzuszku

 

4. Zabawa: Paczkowe ćwiczenia gimnastyczne
Do wykonania tego zadania będą potrzebne dwa duże dmuchane koła pływackie. Koła można kolorowo ozdobić aby przypominały pączki. Z tego co wiem, to ostatnio modne są nawet takie koła już z gotowym nadrukiem 🙂
  • Wyścigi pączków – uczestnicy wchodzą do pączka trzymając go na wysokości pasa. Na start zaczynają ścigać się do wyznaczonej mety, obiegają ją, biegną na swoje miejsce, wychodzą z pączka i przekazują go kolejnej osobie.
  • Toczenie pączków – pączki (koła) są w pozycji stojącej, na start uczestnicy toczą pączki do wyznaczonego miejsca, okrążają go, wracają na swoje miejsce i przekazują go kolejnej osobie.
  • Pączkowy tunel – na środku trasy między startem a metą stoi nauczyciel, który trzyma pionowo dmuchane pączki. W czasie biegu dziecko musi schylić się, przejść przez koło i dalej kontynuować bieg. Po powrocie do swojej drużyny zabawę kontynuuje kolejny przedszkolak.
  • Pączkowe skoki – dziecko staje w środku pączka i tak rozkracza nogi, żeby podczas skoków pączek skoczył razem z nim. Na hasło: START skacze, aż dotrze do końca wyznaczonej trasy. Zadanie powtarza kolejny przedszkolak.

 

Przysłowia na tłusty czwartek

Przysłowia od wieków uczą, zakazują lub przestrzegają. Jest to część ludowej tradycji. Przysłowia możemy dopasować prawie do każdej okazji lub sytuacji, są również i te związane z tłustym czwartkiem.

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

„Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”

„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”

„Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”

 

 

 

Udostępnij

You Might Also Like