Przesilenie wiosenne to umowna nazwa na okres przejściowy, kiedy przyroda przestawia się z zimowej pory roku na wiosenną. W naszej szerokości geograficznej okres ten wypada w marcu i w kwietniu. Często używa się nazwy przesilenie wiosenne do określenia kondycji fizycznej i psychicznej organizmu, który musi poradzić sobie w dość krótkim czasie ze zmianą pory roku. W okresie tym mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatur między dniem a nocą, a także z nagłymi zmianami ciśnienia. Zmianie tej może towarzyszyć zmęczenie, osłabienie a nawet dekoncentracja

Z tej okazji przygotowałam klika ćwiczeń, które pomogą zrelaksować się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym.

 

 

1. Ćwiczenie: Posłuchaj swojego oddechu
Dzieci stoją na obwodzie koła. Powiedz przedszkolakom, aby usiadły w bardzo wygodnej pozycji (mogą się nawet położyć). Zaproponuj dzieciom, aby zamknęły oczy. Jeżeli masz włączony magnetofon i w tle gra muzyka, to ją wyłącz. Niech w sali zapanuje cisza. W następnej kolejności poproś dzieci, aby posłuchały swojego oddechu. Uczestnicy zabawy mają oddychać normalnie. Dzieci nie powinny zmieniać sposobu oddychania. Zadanie polega tylko i wyłącznie na słuchaniu swojego oddechu. Spróbuj to ćwiczenie wykonać teraz sama/sam. Przyjemnie prawda? Wszystkie myśli oddalają się od Ciebie i słyszysz tylko swój oddech. Przestajesz na chwilę myśleć i o to właśnie chodzi. Chociaż przez chwilkę zapomnij o wszystkim i zrelaksuj się. Podczas ćwiczenia bacznie obserwuj swoją grupę i gdy, tylko zauważysz, że dzieci zaczynają się wiercić – przerwij ćwiczenie.

 

2. Ćwiczenie: Pokaż swój oddech
Do ćwiczenia przygotuj kartę pracy, którą możesz pobrać poniżej.

Pobierz kartę pracy:
WDECH I WYDECH – karta pracy

Każde dziecko otrzymuje jedną białą kartkę z namalowanym szlaczkiem w kształcie fali. Wodząc paluszkiem wskazującym prawej lub lewej ręki przedszkolak wykonuje wdech, a następnie wydech. Wdech wykonujemy wjeżdżając paluszkiem na górkę, a wydech zjeżdżając z górki. Gdy paluszek dotrze do końca kartki, ćwiczenie powtarzamy. Podczas wykonywania ćwiczenia dzieci powinny oddychać spokojnie. Zauważ, że uczestnicy tej zabawy nie powinni oddychać inaczej niż zwykle. Oddychanie powinno dziać się samo. 

 

3. Ćwiczenie: Namaluj swój oddech
Podczas tego ćwiczenia będziemy obserwować swój oddech. Oddech jest inny, gdy się denerwujemy, złościmy, czy też smucimy. Obserwacja oddechu pozwoli uspokoić się przedszkolakom. Pamiętajcie, że oddech każdego dziecka jest właściwy i nie nalży go zmieniać. 

Przygotuj dla każdego dziecka:
– białe kartki papieru
– ołówki

Polecenia:
Narysuj swój oddech, kiedy jesteś zdenerwowany/a

Narysuj swój oddech, kiedy jesteś spokojny/a
Narysuj swój oddech, kiedy czegoś się boisz

4. Praca techniczna: Wiosenny gniotek

Przygotuj dla każdego dziecka:
– 2 balony
– ruchome oczka i czarny marker
– nożyczki

Wykonanie:
1. Wytnij w kolorowym baloniku niewielkie kółeczka.
2. Włóż drugi balonik do środka balonika w którym są wycięte kółeczka
3. Delikatnie nadmuchaj środkowy balonik.
4. Zawiąż na supełek oba baloniki lub zwiąże je gumkami recepturkami
5. Przyklej do balonika oczka i namaluj uśmiech

DOKŁADNY SPOSÓB WYNKONANIA GNIOTKA ZNAJDUJE SIĘ W FILMIE

 

5. Bajka relaksacyjna:   

–  ZA KILKA DNI BAJKA BĘDZIE OPUBLIKOWANA NA YOU TUBE 🙂

 

Udostępnij

You Might Also Like