Każde dziecko cieszy się, gdy wreszcie nadejdzie ten wyjątkowy, wspaniały dzień. Niewątpliwie największą radością są w tym wspaniałym dniu słodkości oraz prezenty. Zatem zapraszam Was drodzy nauczyciele oraz rodzice do zaśpiewania tej krótkiej piosenki w dniu urodzin Waszego dziecka.

 

 

PIOSENKA: Dziś są Twoje urodziny


Słowa i muzyka: Marzena Staniek

Zwrotka 1
Dziś są twoje urodziny
Wszyscy mają wesołe miny
Każdy prezent dzisiaj ma
Jest wesoło hi, hi, ha

Zwrotka 2
Dziś są Twoje urodziny

Wszyscy przy stole już siedzimy
Pyszny torcik jeść będziemy
Tylko świeczki zdmuchniemy

 

PIOSENKĘ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ:

Zabawa z piosenką:

Cel zabawy: stworzenie sytuacji sprzyjających chętnemu i aktywnemu udziałowi we wspólnych działaniach, wpływanie na stan pobudzenia psychomotorycznego oraz napięcia emocjonalnego, zapoznanie dzieci z różnymi formami składania życzeń, rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej i artystycznej
Miejsce zabawy:
.w domu lub w przedszkolu
Ilość dzieci: dowolna
Ustawienie: dowolne
Rekwizyty: papierowa duża świeczka urodzinowa (około 50cm długości) wycięta z grubszego kartonu

Dzieci stoją w kole. Do środka koła wchodzi solenizant. Wszyscy śpiewają piosenkę.

ZWROTKA 1

Dziś są twoje urodziny Wskazujemy dłonią na solenizanta, który trzyma świeczkę urodzinową wyciętą z grubszego kartonika.
Wszyscy mają wesołe miny Rysujemy palcem w powietrzu wielki uśmiech.
Każdy prezent dzisiaj ma Wyciągamy dłonie do przodu naśladując wręczanie prezentu.
Jest wesoło hi, hi, ha Chwytamy się za dłonie i tańcząc podskakujemy wkoło koła, aż do rozpoczęcia kolejnej zwrotki.

ZWROTKA 2

Dziś są twoje urodziny Wskazujemy dłonią na solenizanta.
Wszyscy przy stole już siedzimy Siadamy na dywanie tworząc foremne koło.
Pyszny torcik jeść będziemy Naśladujemy jedzenie pysznego torcika :).
Tylko świeczki zdmuchniemy Naśladujemy dmuchanie na płomień świeczki.

A teraz zapraszam do pobrania bezpłatnych kart pracy, które związane są z tematyką urodzinową:).

Zabawy na urodziny:

1. Mumia – uczestnicy imprezy urodzinowej dobierają się w pary. Każda dwójka otrzymuje jedną rolkę papieru toaletowego. W każdej parze wyznaczamy jedną osobę, która będzie pełniła rolę mumii. Podczas słuchania piosenki: „Dziś są twoje urodziny”, każde dziecko z pary ma za zadanie przemienienie swojego partnera w egipską mumię poprzez obwijanie go papierem toaletowym. Wygrywa ta drużyna, której mumia będzie najszczelniej zawinięta.
Uwaga: Do tej zabawy należy przygotować duuuuży zapas papieru toaletowego.

2. Taniec na gazecie – na podłodze rozkładamy dużo stron, wyrwanych z gazet tworząc z nich papierowy dywan. Podczas melodii dowolnej piosenki urodzinowej dzieciaki tańczą na „gazetowym dywaniku”, ale gdy pojawi się przerwa wówczas zostaje on złożony na pół. Zadanie polega na tym, aby tańczące maluchy zmieściły się na nieustannie kurczącym się gazetowym parkiecie. Jeżeli któreś z dzieci stanie jedną lub obiema nogami na podłodze, wówczas odpada z gry. Wygrywają najwytrwalsi i najzwinniejsi tancerze, którzy najdłużej pozostali na papierowym parkiecie.   

3. Pudełko z zadaniami – dzieci siadają na podłodze tworząc foremne koło. Prowadzący zabawę włącza dowolną piosenkę, w rytmie której maluchy podają sobie małe pudełko. W tym pudełku znajdują się karteczki, na których napisane są różne zadania do wykonania, np. 3 podskoki na jednej nodze, zaśpiewaj piosenkę, powiedz wierszyk, 2 żabie skoki. Karteczek powinno być tyle ilu mamy uczestników zabawy. Kiedy muzyka milknie, dziecko trzymające pudełko otwiera go, a następnie losuje z niego jedną karteczkę, odczytuje zadanie i wykonuje je starannie. Po wykonaniu zadania karteczka zostaje odłożona na bok. Zabawa trwa tak długo, aż pudełko zostanie opróżnione ze wszystkich karteczek.

4. Stop – dzieci siadają w kole. Jeden uczestnik zabawy (najlepiej solenizant), siada w środku koła i zamyka oczy. Pozostałe dzieci siedzące w kole podają sobie kolejno jakiś przedmiot, np. maskotkę. W pewnym momencie solenizant mówi „Stop!” i dziecko z kółka, które trzyma w tej chwili zabawkę, odpada z gry. Zabawa trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy.

5. Portret – dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje czarny marker oraz dwie foliowe koszulki na dokumenty. Jedno dziecko w parze przykłada foliową koszulkę do swojej twarzy i trzyma ją w miarę nieruchomo. Drugie dziecko stara się jak najdokładniej potrafi odrysować twarz swojego kolegi na foliowej koszulce.
UWAGA: Dzieci powinny malować bardzo delikatnie, ponieważ zbyt duży nacisk flamastra może nie być przyjemnym doznaniem dla osoby pozującej.

6. Kogo brakuje? – ochotnik wychodzi z pokoju. Jedno z dzieci chowa się za parawanem, pod kocem lub za kanapę. Wołamy wyproszonego, który musi odgadnąć, kogo brakuje wśród zaproszonych gości.